Skutecznie ubierajmy się do pracy – jak ustalać dress code?

wpis w: Moda | 0

Wiele spośród moich czytelniczek pracuje. Niektóre są bezużytecznymi żulicami. Lub studentkami, zresztą na jedno wychodzi. Ale są szanse, że jeśli możesz sobie pozwolić na Internet lub urządzenie przenośne, możesz mieć jakieś źródło dochodu. I są szanse, że pracujesz dla kogoś, prawdopodobnie w jakiejś firmie. I wielu pracodawców wymaga od pracowników odpowiedniego ubioru w biurze.

Wielu pracowników na wysokim szczeblu ubiera się dość prosto, bez względu na pozostałych. Nie zwracają uwagi – czy to chłopcy czy dziewczyny – na swój wygląd. Dlaczego? Cóż, jeśli jesteś szefem, nikt ci nie powie byś lepiej się ubierała. Nie tworzy to dobrego wizerunku firmy i może wpływać na wydajność w biurze, nawet jeśli nie spotykasz się bezpośrednio z klientem. Obowiązkowy kod ubioru może pomóc kontrolować wygląd pracowników i pomóc poprawić wizerunek firmy.

Oczywiście dokładny dress code zależy od firmy. Niektóre wymagają odpowiedniego ubierania się tylko dla pracowników, którzy są odpowiedzialni za zadowolenie klientów: dział sprzedaży, powitania, obsługi klienta. Ale pracowałam dla banków, które wymuszały odpowiedni ubiór dla pracowników IT, marketingu, a nawet freelancerów, takich jak fotografowie i tłumacze pracujący dla nich. Jeśli firma nie ma dress code’u, każdy może nosić wszystko – i to może odwrócić uwagę innych pracowników. Nie chcę być stereotypowa, ale wyobrażam sobie sytuację, w której biuro staje się giełdą mody, a zamiast pracować, kobiety prześcigają się w noszeniu coraz to wymyślniejszych kreacji. Schludny wygląd może być świetną pomocą w utrzymaniu porządku w miejscu pracy.

Wielu pracowników może wybrać styl casual business lub formalny strój biznesowy, ale jest to coś, co może różnić się znacznie od biura do biura. Jeśli chcesz ustalić dress code dla swojego biura, możesz całkowicie zakazać: „śmiesznych” koszulek, z zabawnymi sloganami, a nawet z obraźliwym językiem. Pokazujących za wiele ciuchów jak bezrękawników, podniszczone jeansy z dziurami czy inne topy. Noszenie kapeluszy w pomieszczeniach zwykle zależy od natury zawodu i może być dozwolone ze względów religijnych. Pamiętaj, że jeśli pozwolisz, aby mężczyźni coś nosili mężczyzn i zakażesz to kobietom, będzie to w dzisiejszych czasach dość kontrowersyjne. Na przykład nie ma sensu zakazywać noszenia krawatów kobietom.